Z problemem do rzeczoznawcy

Rzeczoznawca – ważna osoba, dzięki której będziemy wiedzieli jaka jest prawdziwa wartość danej nieruchomości. Jest to osoba kompetentna, której kwalifikacje zostały potwierdzone egzaminem państwowym. A więc jest to osoba wiarygodna. Ale pozostaje inny problem. Gdzie go znaleźć. Na szczęście nie brakuje na rynku firm, w których znajdziemy rzeczoznawcę. I choć mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą mieć utrudniony dostęp to z pomocą internetu znajdą najbliższą im firmę, która świadczy tego rodzaju usługi. Wchodząc na stronę internetową warto poznać jej dane kontaktowe, a przede wszystkim zakres oferowanych usług.

Niekiedy firmy udostępniające rzeczoznawców mają sporo do zaoferowania, choć naturalnie są to usługi świadczone zgodnie z obowiązującym prawem. Poznamy wartość rynkową nieruchomości lub jakiejś rzeczy, wartość odtworzeniową nieruchomości, a także jej wartość katastralną. Wartość odtworzeniowa dotyczy tych nieruchomości, które nie mogą być przedmiotem obrotu rynkowego. Nazwa bierze się stąd, że jej wartość wynosi tyle ile koszta jej odtworzenia. Należy tutaj wziąć pod uwagę stopień jej zużycia.

Ponadto w takich firmach znajdziemy jeszcze inne usługi. Na przykład doradztwo związane z rynkiem nieruchomości. W przypadku robót budowlanych firmy zatrudniające rzeczoznawców wyświadczą nam usługi związane z kosztorysowaniem. To znaczy określone będą koszta wykonania określonej pracy budowlanej przez inwestora i wykonawcę oraz inne koszta. Oprócz tego będą świadczone usługi w zakresie rozliczeń finansowych pomiędzy inwestorem a wykonawcą przy uwzględnieniu podwykonawców. I najważniejsze – rozstrzyganie sporów. Do rzeczoznawcy udajemy się często jeżeli mamy przysłowiowy spór o miedzę. A dokładniej chodzi tu o wartość nieruchomości przy zamówieniach publicznych i innych zdarzeniach.

Ludzie często biorą kredyty hipoteczne. Na zakup mieszkania. W tym momencie banki również korzystają z usług rzeczoznawców, aby określić wartość nieruchomości pod bankowość hipoteczną. Korzystają z ich usług również osoby ubezpieczone, które w wyniku poniesionej szkody chcą dojść swoich roszczeń. Ponadto rzeczoznawcy reprezentują ich przed sądem.

A jeśli jesteśmy już przy nieruchomościach rzeczoznawcy świadczą również usługi z zakresu nadzoru budowlanego oraz doradztwa technicznego w zakresie robót budowlanych.

Tak mniej więcej wygląda zakres usług oferowanych przez firmy zajmujące się rzeczoznawstwem. Warto jeszcze poszukać na stronie takiej firmy przepisów prawnych, którymi te firmy się kierują. Zobaczymy tam wybrane pozycje z Dzienników Ustaw. I będziemy mogli dokładniej określić w jakim zakresie funkcjonuje interesująca nas firma.

Firma może również należeć do różnych stowarzyszeń. Może to być Europejska Grupa Rzeczoznawców Majątkowych, Polskie Stowarzyszenie Doradców Rynku Nieruchomości itp. Warto wziąć te czynniki pod uwagę podczas szukanie tej firmy, która będzie miała spełnić nasze oczekiwania.

Warto wspomnieć o tym, że na rynku są firmy, które świadczą usługi nie tylko w zakresie rzeczoznawstwa nieruchomości. Jest to niekiedy również rzeczoznawstwo samochodowe. I świadczą usługi z tego zakresu przeróżnym podmiotom, niekiedy ważnym instytucjom, jak banki czy choćby Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rzeczoznawstwo to odpowiedzialna dziedzina. Warto więc znaleźć taką firmę, która pomoże nam w rozwiązaniu naszych problemów w sposób zgodny z naszymi oczekiwaniami. Na szczęście firmy są w stanie świadczyć poważne usługi na wysokim poziomie. Pamiętajmy o tym, że muszą funkcjonować w ramach prawnych.

Dodaj komentarz