Rzeczoznawstwo – temat rzeka

023870241Najprościej rzecz ujmując rzeczoznawstwo to ocena stanu lub wartości jakiegoś obiektu. Wydaje Ci się, że ustalenie ceny nieruchomości ustali rynek? Nie w każdej sytuacji wycena na tej jedynie podstawie wystarczy. Praca rzeczoznawcy jest czasem odgórnie wymagana. Może on się okazać konieczny, gdy musimy sprzedać nieruchomość (na przykład w postępowaniu spadkowym).

Gdy więc jesteśmy postawieni w sytuacji znalezienia rzetelnego rzeczoznawcy, powinniśmy postąpić dokładnie tak, jak w przypadku poszukiwania innego fachowca. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że osoba, która powinna dokonać oszacowania majątku (czyli np. nieruchomości), powinna nie tylko na rzeczy się doskonale znać, ale także posiadać odpowiednie uprawnienia.

Szukając fachowca z tej dziedziny warto zwrócić uwagę, czy zajmuje się on jedynie pracą rzeczoznawcy? Jeśli ktoś jest w stanie utrzymać się jedynie z tej działalności, znaczy, że ma większe doświadczenie i – jak możemy mniemać – jest lepszym fachowcem. Nie chodzi tu oczywiście o posiadanie dużego biura, które mogłoby zajmować się także innymi sprawami, a rzeczywistą pracę rzeczoznawcy. Najlepiej zapytać o referencje. Dobrze prosperująca firma z tej dziedziny, która nie od dziś pracuje na rynku, z pewnością takowe posiada.

Jak łatwo się przekonać dobry rzeczoznawca jest rozchwytywany. Dobry, to jednak nie znaczy, załatwiający sprawę na korzyść klienta, a działający zgodnie z literą prawa. Musi mieć on szeroką wiedzę zarówno w zakresie rynku nieruchomości, a także szeroką wiedzę z prawa. Jak łatwo się domyślić, dobry rzeczoznawca ma wielu klientów, może mieć więc problem z terminem, ale warto poczekać. Udanie się do mniej rzetelnego biura może okazać się stratą nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Nie warto oszczędzać.

Gdzie szukać informacji o rzeczoznawcy i w ogóle dobrego biura z tego zakresu? Po pierwsze poszukajmy kontaktów wśród znajomych. Po drugie – przejrzyjmy Internet. A po trzecie, zajrzyjmy do prasy. Wszystkie te trzy kroki mogą nas przekonać, że dany rzeczoznawca ma stosowne referencje, a więc jego praca jest rzetelna. Rzeczoznawca to wyjątkowy zawód. Rzeczoznawcą bowiem można zostać dopiero po zdaniu specjalnego egzaminu państwowego.

Rzeczoznawca zajmuje się tworzeniem dokumentów, na zlecenie klienta oczywiście, które będą potwierdzały wartość nieruchomości, ale także urządzeń czy maszyn. Może on również określić prawa właściciela do danej nieruchomości. Może on także oszacować szkody dotyczące zarówno nieruchomości, jak i powiązanych z nią sprzętów.

W dokumencie sporządzanym przez rzeczoznawcę znajdziesz informacje o tym:

  • Jaka jest wartość rynkowa interesującej Cię nieruchomości;

  • Na ile ocenia się wartość odtworzeniową tejże nieruchomości;

  • Na ile ocenia się wartość katastralną nieruchomości;

  • Jak jest jej wartość bankowo-hipoteczna.

Na tym jednak praca rzeczoznawcy się nie kończy, jego uprawnienia i wiedza sięgają znacznie szerzej. Może on także oceniać wartość nieruchomości dla inwestora oraz oceniać koszt odtworzenia budynku oraz jego otoczenia.

Dodaj komentarz