Rodzaje napędów replik ASG

Repliki ASG to często zaawansowany sprzęt, który zaspokaja potrzeby miłośników militariów spragnionych realistycznej rozrywki. Istnieje kilka rodzajów napędów replik ASG, z których każdy ma swoje wady i zalety. Z tego powodu każdy miłośnik ASG ma swój ulubiony rodzaj sprzętu, który będzie wychwalał jako najlepszy (a nawet jedyny słuszny). Osoby, które chcą poznać cechy poszczególnych rodzajów replik ASG opisane w obiektywny sposób powinny zapoznać się z ich omówieniem zawartym w tym artykule.

Sprężynowe i elektryczne

Najprostszym rodzajem napędu replik ASG jest napęd sprężynowy. Jego używanie wymusza ręczne naciągnięcie sprężyny, która z kolei napędza tłok odpowiadający za sprężenie powietrza w cylindrze. Chociaż napędy sprężynowe występują często w najbardziej podstawowych modelach replik, nierzadko znajdują zastosowanie również w bardziej zaawansowanym, droższym sprzęcie.Trzeba przy tym wspomnieć, że modele sprężynowe są mniej szybkostrzelne niż inne rodzaje, posiadacze sprężynowych replik, którzy nie chcą być na straconej pozycji powinni brać udział w rozgrywkach z innymi posiadaczami tego typu modeli.

Najpopularniejszym rodzajem replik ASG są repliki elektryczne znane również jako AEG (Air Electric Gun) lub potocznie jako „elektryki”. Napędzane są one silnikiem elektrycznym, który odpowiada za naciąganie sprężyny – zasada jest więc podobna jak w przypadku napędów sprężynowych, z tą różnicą iż sprężyny nie trzeba naciągać samodzielnie. Popularność „elektrykom” zapewnia szybkostrzelność, duży zasięg oraz ogromny zasób dostępnych części. Oznacza to, że repliki elektryczne można dostosowywać do swoich potrzeb w naprawdę imponującym stopniu. Natomiast szybkostrzelność sprawia, że doskonale wpasowują się w konwencję dynamicznych rozgrywek.

Gazowe

Kolejnym popularnym typem replik są pistolety i karabiny ASG napędzane gazem. Ich niewątpliwym atutem jest realizm, ponieważ posiadają one system blow-back, czyli odrzutu. To zdecydowanie zbliża je do prawdziwej broni jeśli chodzi o sposób obsługi i z tego powodu bardzo często wykorzystywane są podczas szkoleń i symulacji militarnych. Z drugiej strony jednak tego typu urządzenia są dosyć kosztowne i nie można wykorzystywać ich w każdych warunkach – zawarty w nich gaz ma bowiem tendencję do zamrażania się w bardzo niskich temperaturach. Pewnym mankamentem jest również konieczność samodzielnego napełniania napędu gazem z pojemników, co zajmuje nieco czasu i dokłada posiadaczom gazowych replik kolejny niezbędny element wyposażenia, który muszą ze sobą nosić.

Miłośnicy gazowych replik mają do wyboru dwa rodzaje napędów, z których każdy ma unikalne zalety i mankamenty:

Green Gas – jest bardzo komfortowy, ponieważ ładowanie magazynku jest bardzo łatwe, a w dodatku nie ma problemu z jego konserwacją, ponieważ używany gaz posiada olej silikonowy przeczyszczający wnętrze urządzenia; jego wadą zaś jest wysoka cena, średnia wydajność oraz duży rozmiar zbiorników

CO2 – tańszy niż green gas i posiada większy zasięg, ale trudny w konserwacji – smarowania repliki trzeba dokonywać ręcznie

W porównaniu do green gas, CO2 jest nowszym rozwiązaniem, które znajduje coraz większą ilość zwolenników. Czas pokaże, która z tych dwóch opcji weźmie górę w walce o serca miłośników ASG.

Dziękujemy sklepowi internetowemu deltashop.pl za konsultację merytoryczną.

Dodaj komentarz