Poszukiwanie sprawdzonego rzeczoznawcy

W przypadku największych miast Polski o ich pozycji decyduje wiele różnych wypadkowych, które uzupełniając się wzajemnie determinują potencjał gospodarczy, społeczny i turystyczny danego miejsca. Jednym z takich wyznaczników jest bez wątpienia dostęp do określonych usług, takich jak bankowość, ubezpieczenia czy notariusz. Oczywiście w przypadku nawet najmniejszych miejscowości, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nawet najmniejszego punktu aptecznego czy komisariatu policji. Jeśli jednak chodzi o typowo prywatne działalności gospodarcze – wielu ludzi decyduje się na rozpoczęcie takiej działalności w mieście. Duże miasta gwarantują z miejsca dostęp do zdecydowanie większej bazy potencjalnych nabywców i odbiorców, także dla usług droższych i bardziej kompleksowych.
Biuro architekta położone kilkadziesiąt kilometrów od najbliższego ośrodka miejskiego bardzo skutecznie ograniczy jego szanse na pozyskanie klientów, którzy po prostu nie będą chcieli wysilać się na tyle, by po projekt ewentualnej zabudowy jechać taki długi dystans. Nie inaczej jest w przypadku takich usług jak szacowanie wartości majątku ruchomego i nieruchomego – a więc zadanie dla rzeczoznawcy. O ile rzeczoznawców zdolnych do prawidłowej oceny nieruchomości albo auta nie brakuje na rynku, o tyle przy bardziej złożonych i problematycznych wycenach, konieczne staje się znalezienie rzeczoznawcy o konkretnej specjalności. Sama wycena gruntów pod inwestycję, podobnie jak oszcowanie wartości całego licytowanego majątku firmowego, wymagają ogromnej wiedzy i licznych kompetencji oraz sprawiedliwości.
Często to, co oszacuje rzeczoznawca, staje się ostateczną wartością danego dobra, więc nieuczciwe lub zbyt pochopne podchodzenie do swoich obowiązków przez rzeczoznawców może mieć bardzo dotkliwe konsekwencje dla osób, których majętek podlega takiej wycenie. Bardzo często rzeczoznawcy powoływani są w roli biegłych czy to przez sądy czy też instytucje ubezpieczeniowe – za każdym razem, gdy człowiek postuluje utratę jakiejś wartości, lub niesłuszne i nieracjonalne naliczenie danych kosztów, opinia takiego biegłego bywa dla organów decyzyjnych ostateczna. Oczywiście w ramach praktycznie każdego dochodzenia i procesu dowodowego, osoba próbująca bronić własnych interesów czy dochodzenia odpowiedniej wysokości odszkodowania, ma także prawo w kontrze do opinii jednego biegłego, poprosić o powołanie zupełnie innego, jednak znajdującego się również na liście licencjonowanych przez sąd rzeczoznawców.
Niestety ekspertyzy podobnie wykształconych i mających podobne doświadczenie zawodowe rzeczoznawców, patrzących na dokładnie te same szkody w wypadku komunikacyjnym czy tę samą nieruchomość, widzą zupełnie inne przesłanki za uwzględnieniem danej wartości lub jej pominięciem. Dlatego tak ważne w kontekście dochodzenia swoich praw przed sądem jest skorzystanie z pomocy sprawdzonych i uczciwych rzeczoznawców. Ich wykaz pozyskać można w każdym sądzie czy Internecie, natomiast po referencje i opinie najlepiej udać się właśnie na właściwe portale internetowe.

Dodaj komentarz