Pomoc ze strony profesjonalistów

Samodzielny zakup mieszkania czy też jakiejkolwiek nieruchomości to bodaj największe wyzwanie logistyczne i finansowe w życiu większości rodzin. Samo już wypełnienie rozmaitych wymogów formalnych, przygotowanie dokumentacji, wydaje się dla wielu ludzi absurdalnie dużym wysiłkiem jak na zwykłą chęć kupienia mieszkania. Akty notarialne, liczne wizyty w bankach i firmach ubezpieczających, zabezpieczenia majątkowe czy poręczenia – wszystko to wiąże się nie tylko z koniecznością odstania swojego czasu w kolejkach czy wizytacji najróżniejszych urzędów. Strata czasu to jedno, ale czasami bywa to kroplą w morzu wydatków finansowych, jakie niesie ze sobą uzyskanie każdego kolejnego pozwolenia, zaświadczenia czy wypisu z ksiąg wieczystych. Nie dziwota więc, że wiele osób na etapie szukania i wybierania mieszkania jeszcze nie potrzebuje pomocy doświadczonego doradcy, ale już przy poważniejszym rozważaniu kupna danej nieruchomości i konieczności załatwienia całego mnóstwa najróżniejszych formalności, zmieniają zdanie. Tym bardziej, że wystarczy odpowiednie pełnomocnictwo, aby w imieniu przyszłego lokatora przed deweloperem, bankierem czy ubezpieczycielem sprawy załatwiał właśnie taki doradca.
Istnieje wiele bardzo różnych fachów i specjalności, które zarabiają wraz z boomem na rynku nieruchomości. Klasycznym przykładem jest tutaj oczywiście pośrednik, czyli osoba łącząca ze sobą firmy budujące mieszkania z klientami zainteresowanymi ich nabyciem. Pośrednicy jednak często o wiele więcej działają na rynku wtórnym, aniżeli pierwotnym, co wynika z oczywistego uniezależnienia deweloperów od konieczności dzielenia się zyskami z pośrednikiem. Ludzie zmieniający mieszkanie na większe czy wyprowadzający się, szukają przeważnie nowych nabywców z pomocą biur pośredniczenia nieruchomościami, ponieważ mają one liczne i sprawdzone kanały dostępu do potencjalnych właścicieli. Deweloper jako firma bodaj najwięcej zyskująca na każdym nowym bloku czy osiedlu mieszkaniowym coraz rzadziej potrzebuje ekstensywnej reklamy i szczególnych zabiegów marketingowych czy nawet spuszczania z ceny, aby przyciągnąć nabywców. Obecnie takie nowe nieruchomości z rynku pierwotnego znów sprzedają się szybciej, niż powstają – bardzo często większość lokali udaje się deweloperowi sprzedać jeszcze przed zakończeniem całej inwestycji.
Na zainteresowaniu nowymi mieszkaniami zyskują także lokalne firmy remontowe i budowlane – te większe przeważnie działają już od pierwszych prac związanych z wylewaniem fundamentów, inne wkraczają dopiero w momencie wykańczania wnętrz, jeszcze inne zajmują się tylko kwestiami technicznymi czy specjalistycznymi jak alarmy i monitoring. Zarabiają hurtownie materiałów budowlanych, maleje bezrobocie, ale co równie ważne, zarabiają biura architektoniczne i projektowe, rozwijają się usługi aranżacyjne, dekoratorskie, pracę znajdują geodeci, inżynierowie czy rzeczoznawcy. Ci ostatni mogą okazać się wyjątkowo pomocni w przypadku poszukiwania nowego mieszkania, albowiem mają odpowiednie kompetencje do tego, aby wycenić wartość nieruchomości uwzględniając w tym nie tylko samopoczucie dewelopera. Kluczowe w rzeczywistej ocenie wartości nieruchomości jest chociażby prawidłowe zdiagnozowanie stanu technicznego nie tylko samego lokalu, ale również części wspólnych.
Rzeczoznawcy licencjonowani mają doskonałą wiedzę nie tylko teoretyczną – to przede wszystkim praktyczna wiedza wynikająca z know-how pozyskanego w trakcie wieloletniej pracy zawodowej. I to właśnie za tą unikalną wiedzę oraz dzielenie się swoimi doświadczeniami warto rzeczoznawcy zapłacić, tym bardziej, jeśli klient jest skłonny zapłacić nawet osiem do dziesięciu tysięcy złotych od metra kwadratowego. W takiej cenie powinien oczekiwań absolutnie najlepszego dostępnego standardu, lecz nie tylko w kwestii estetycznej i wyglądu osiedla, ale przede wszystkim w kwestii jego technologicznego przygotowania do tego, aby spełniał wszystkie swoje zadania nie przez dekadę, ale pięćdziesiąt lat. To szalenie istotne, ponieważ nieruchomość stanowi inwestycję i nawet dla kogoś, kto nie zamierza z początku sprzedawać jej zbyt szybko z zyskiem, po upływie dwudziestu lub więcej lat całkowicie naturalne może stać się przeniesienie gdzieś indziej. I wtedy każdy problem niewykryty we wczesnej fazie odbioru nieruchomości będzie rzutował na wartości, jaką ten sam lokal będzie miał na rynku za dwadzieścia lat.
Wyeliminowanie problemów technicznych na wczesnym etapie przeważnie warunkują umowy gwarancji i ubezpieczenia, więc lokatorowi powinno szczerze zależeć na tym, aby razem z rzeczoznawcą i zaprzyjaźnionym inżynierem dokładnie sprawdzić nie tylko mieszkanie. Istotne jest wykonanie klatki schodowej, hali garażowej podziemnej, jeżeli takowa znajduje się w nieruchomości. Stan techniczny wodno-kanalizacyjny, podłączenia elektryczne, gazowe – wszystko to również powinno zostać sprawdzone, a wymaga nie tyko odpowiedniej wiedzy, ale również profesjonalnego sprzętu. Klienci decydujący się wydać na mieszkanie ponad pół miliona złotych na pewno powinni skorzystać z pomocy doświadczonego rzeczoznawcy, tym bardziej że koszty jego zatrudnienia przy licznych innych kosztach bankowych, notarialnych, urzędowych i ubezpieczeniowych, wcale nie są takie wysokie.

Dodaj komentarz