Od czego zależy wartość budynku?

Jeżeli interesuje nas kwestia ceny domu, jak mamy go dobrze wybrać i co zrobić żeby nie popełnić jednego z większych życiowych błędów, na pewno nie raz zastanawialiśmy się nad tym, jaka jest prawdziwa wartość budynku. Wpływ na rosnącą wartość budynku, ma tak samo wiele czynników jak na zaniżanie jego ceny. Otóż, czym powinniśmy się kierować podczas wyboru nieruchomości? Ogromny wpływ na wartość budynku ma niewątpliwie jego lokalizacja. Wiadomo, że szukając odpowiedniego dla nas domu, kupimy go w miejscu, które nie jest oddalone od naszego miejsca pracy. To naturalne, że nikt nie chce jechać przez godzinę do pracy w stronę miasta i jeszcze później stać w korku. Najgorsza jest sytuacja, w której jesteśmy jeszcze uzależnieni od komunikacji publicznej. Wartość budynku położonego w miejscowościach graniczących z dużym miastem, będzie o niebo większa niż domy usytuowane w zabitych deskami wsiach.

Kolejną istotną rzeczą, która ma wpływ na koszt nieruchomości jest niewątpliwie jego wielkość. Jak wybrać dom żeby nie był zbyt mały i ciasny, lub zbyt duży i przestrzenny, pusty? Wejdźmy na chwilę w rolę projektanta i spróbujmy zaaranżować nasz wymarzony dom. Przemyślmy to dokładnie, ile potrzebnych nam jest pomieszczeń: sypialnia, biuro, salon, pokój dla gości, kuchnia, łazienka, dostosujmy ich ilość do indywidualnych potrzeb. Bywa, że tego typu pomieszczeń potrzebujemy o niebo więcej, ze względu na gromadkę dzieci, naszą pracę (chcemy mieć własny kąt przeznaczony do realizowania spraw zawodowych). Nie zapomnijmy o naszej ukochanej żonie. Ona także ucieszy się z dodatkowego pomieszczenia, w którym będzie mogła realizować swoje zainteresowania. Skoro mowa już o naszej drugiej połówce, pamiętajmy o dużej i przestronnej garderobie. Decyzja uwzględnienia w planach projektowych tego typu pomieszczenia, będzie niezwykle satysfakcjonująca damską część społeczeństwa. W takim przypadku dom musi być duży, w związku z czym, wartość budynku rośnie.

Skoro już wiemy gdzie chcemy mieć swój dom i jak duży powinien być, to następną ważną rzeczą powinien być jego stan i wiek. Wiadomo, że w starych budynkach jest problem z chorobotwórczym grzybem, wilgocią i brzydkim zapachem. Wartość budynku jest największa w momencie ukończenia budowy i remontów. Wraz z wiekiem posiadłości jego wartość maleje. Powinniśmy w szczególności uważać na stare budynki, w których czuć brzydki, unoszący się zapach. Użyjmy wszystkich naszych zmysłów do zapoznania się z nieruchomością. Dlaczego? Ponieważ jeśli komuś zależało na szybkiej sprzedaży mieszkania, domu, to zapewne pokrył zagrzybione ściany, bez uprzedniego oczyszczenia, zwykłą farbą. Ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie, czas i pieniądze. Uwidaczniające się niedoskonałości będziemy musieli zlikwidować co generuje kolejne, niepotrzebne koszta. W wielu przypadkach kończy się to generalnym remontem całej powierzchni domu. Zrywanie tapet, skuwanie ścian, docieplacie, wysuszanie, zrywanie podłóg etc. To wszystko powiększy wydatki, za które mogliśmy kupić dom bez skaz.