Ocena wartości? Skieruj swoje pierwsze kroki do rzeczoznawcy.

Znalazłeś już swój wymarzony dom? A może dopiero szukasz, i nie możesz się zdecydować na to jak ma wyglądać, jaki ma być duży, lub jak daleko ma być położony od miasta? Jeżeli to wszystko już wiesz, znalazłeś odpowiednią ofertę w Internecie, która nas urzekła, czeka nas jeszcze ocena wartości nieruchomości.

Co w takim przypadku zrobić? Chyba najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku będzie skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Kim jest taka osoba? Jak sama nazwa wskazuje, jest to specjalista, który w swoim zawodzie na co dzień zajmuje się tak ważnym aspektem jak ocena wartości. Nie chodzi jedynie o mieszkania i domy – w ogólnym rozumieniu nieruchomości. Taka osoba ocenia wartości wszystkich drogocennych przedmiotów: samochodów, biżuterii i kamieni szlachetnych. Ocena wartości to niewątpliwie trudna sztuka, ale być specjalistą w swoim fachu, będzie dochodową profesją.

Jeżeli chodzi o nieruchomości, musimy uzbroić się w cierpliwość i zatrudnić osobę na prawdę dobrą i kompetentną. Rzeczoznawca dokona dokładnej analizy, sporządzi raport, będzie podczas oceny wartości naszymi oczami. W momencie oględzin nieruchomości, taka osoba musi wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizację. Domy w trudno dostępnych miejscowościach, wsiach, gdzie brakuje sklepów, pola uprawne otaczające posiadłość oraz gospodarstwa hodowlane, są o wiele mniej atrakcyjne dla potencjalnego kupca marzącego o luksusie poza miastem. Jeśli jest to mieszkanie w mieście umiejscowione przy ruchliwej, kilkupasmowej ulicy (hałas silników, drażniący zapach spalin), rzeczoznawca będzie musiał wziąć wszystko pod uwagę przy dokonywaniu rzetelnej oceny wartości. Ocena wartości zależy również od stanu nieruchomości, rzeczoznawca musi sprawdzić stan ścian, dachu, podłogi, cyrkulację w kominku i ogólny stan faktyczny domu. Najważniejsza jest ocena stopnia bezpieczeństwa – chodzi wszakże o nasze dalsze życie.

Ostatnim krokiem jaki może poczynić rzeczoznawca, jest dokładne określenie, czy dana nieruchomość jest warta swojej ceny, i czy jego sprzedawca nie żąda zbyt wygórowanej kwoty. Na zatrudnionym przez nas rzeczoznawcy ciąży ogromna odpowiedzialność, ponieważ to w jego rękach leży określenie i ocenienie prawdziwej wartości i stanu faktycznego.

Reasumując całość, jeżeli szukamy tak odpowiedzialnej i dużej inwestycji jaką jest nieruchomość, najpierw obejrzyjmy ją sami. Pojedźmy w odpowiednie miejsce, czy wszystko jest takie jak to zostało przedstawione w ofercie. Dokonajmy wstępnych oględzin samodzielnie. Następnie skorzystajmy ze specjalisty, który dokona profesjonalnej analizy i przedstawi te niuanse, których, my laicy, nie zauważyliśmy. Być może ten rodzaj pomocy uchroni nas przed dokonaniem życiowego błędu i utratą kolejnych, niezbędnych nam funduszy.