Jak ocenić wartość? Polegać na własnych przeczuciach, czy zatrudnić rzeczoznawcę?

Jeśli chcemy coś sprzedać, kupić, lub nawet wymienić, zawsze jest ten sam pojawiający się problem, pytanie jak ocenić wartość? Zazwyczaj wydaje się nam, że jest to banalna kwestia pod tytułem, wyciągnąć ile się da, czyli zażyczyć sobie astronomiczną kwotę za coś, czego wartość jest niższa.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wielu z nas nie wie jak ocenić wartość, jeśli nie mamy punktu odniesienia. Jak ocenić wartość przykładowego obrazu, skoro jest to dzieło wykonane jako jedyne w swoim rodzaju? Tego typu rzeczy ocenia się przez pryzmat talentu i jakości, ale często bywa również, że tego typu rękodzieła doceniane są po jakimś czasie – głównie po śmierci autora. Obraz z dawnych epok, który przetrwał do czasów współczesnych, będzie łakomym kąskiem dla koneserów sztuki, którzy dokładne oszacowywanie wartości mają we krwi.

Tak jak w powyższym przypadku arcydzieł sztuki, tak i w przypadku nieruchomości, wycena jest ważnym etapem przy zakupie domu. Jak ocenić wartość posiadłości wielkomiejskich, a jak dokonać dokładnej wyceny posiadłości w małych skromnych miasteczkach, jest zadaniem rzeczoznawców. Profesjonaliści w swoim fachu dokładnie zbadają przestrzeń otaczającą interesujący nas budynek, wypatrzą niedoskonałości wnętrza i wszelkie niedostrzegalne skazy.

Jak ocenić wartość posiadłości tak, żeby nie stracić naszych pieniędzy? Jest to pytanie, na które chyba nikt nie zna jednoznacznej, satysfakcjonującej każdą ze stron, odpowiedzi, ponieważ ryzyko istnieje zawsze. Nigdy nie mamy pewności, że cena, która rosła z dnia na dzień, równie szybko nie zacznie pikować ostro w dół. W tym przypadku nie ma reguły. Dochodzi do wahań cen na rynku, jedne rosną, inne spadają bądź utrzymują się na podobnym poziomie. Trzeba wyczuć dobry moment sprzedaży jak i kupna. Tylko tak możemy zarobić lub oszczędzić pieniądze.

W kwestii wyceny zaufajmy specjalistom, którzy wezmą wszystkie zmienne i stałe pod lupę i uwagę. Rzeczoznawcy z pewnością zrobią to lepiej od nas. Są to osoby, które zajmuje się oceną i wyceną każdego dnia, posiadają niezbędną wiedzę jakiej nam brakuje. Takie osoby studiują rynek, wszystkie wady i zalety, aktualny popyt i prawdopodobieństwo ryzyka. Dlatego ci dzielni ludzie doskonale wiedzą jak ocenić wartość. Dobrych rzeczoznawców szukajmy z pomocą Internetu, opinii na forach, lub pytajmy znajomych. Dokładnie zorientujmy się co do ich rzetelności i dbałości.

Usługi oferowane przez rzeczoznawców nie należą do tych najtańszych, jednak inwestycja w odpowiednią wiedzę takiego specjalisty, może uchronić nas przed kupnem niezadowalającego przedmiotu.

Wnioskując, nie podejmujmy pochopnych decyzji i nie bójmy się zadawać pytań. Niestety, musimy brać pod uwagę koszty, niezależnie od tego, który wariant wybierzemy. Czy pozwolimy sobie na własne przeczucie i ocenę, czy też zdecydujemy, aby zawodowiec zrobił to za nas. Każdy wybór prowadzi do związanych z nim wydatków.