Istotne fakty o rzeczoznawcy samochodowym

Od dawna interesujesz się motoryzacją? Czujesz, że ta dziedzina to twój konik? To może być właściwy czas na to aby pomyśleć o swojej przyszłości i zdecydować się na zostanie rzeczoznawcą samochodowym. Jednak przed tym dowiedz się o tym czym charakteryzuję się to stanowisko oraz jakie są główne celu na tym miejscu pracy.

Rzeczoznawca samochodowcy to na pewno wprawiony ekspert, który ma ogromną wiedzę na temat motoryzacji. Do jego zadań należy z pewnością wydawanie tez a także sporządzanie ekspertyz. To właśnie one nie są często fundamentem do tego aby są podjął ostateczne decyzje, różne instytucję lub najczęściej firmy ubezpieczeniowe.

Cele i główne zadania, które ma rzeczoznawca samochodowy należą do sporego zakresu. Praca na tym stanowisku pod żadnym względem nie jest monotonna. Zawsze się coś może niespodziewanego wydarzyć. Rzeczoznawca samochodowy orzeka, który będzie najlepszy sposób jaki ma przypaść na naprawę popsutego pojazdu.

Jego stanowisko opiera się na opisaniu stanu technicznego pojazdu. Na jej podstawie ma obowiązek wydać kluczową tezę tuż po wypadku lub po awarii samochodu. Odpowiada za przygotowanie ekspertyzy, która zawierać będzie informację na temat m.in. uszkodzeń samochodu a także wiadomość o tym jakie części powinny zostać uleć naprawie i wymiany. Niezbędnym może w tym przypadku okazywać się opracowanie kosztorysu całości napraw.

Jakie wymogi formalne są niezbędne do tego aby zostać rzeczoznawcą samochodowym? Istnieję kilka takich punktów. Na to stanowisko wbrew pozorom jakby się wydawało konieczne jest także posiadanie niezbędnych kompetencji. Wykształcenie średnie to minimum – kiedyś wymóg formalny dotyczył wykształcenia wyższego.

Jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe to tak naprawdę konieczne jest tutaj posiadanie 2 letniej praktyki w branży dotyczącej motoryzacyjnej. Chociaż od tej reguły formalnej może istnieć wyjątek z tego względu, że to zostało zniesione w odniesieniu do osób, które zakończyły edukację na studiach wyższych I stopnia na kierunku technicznym w branży, która się wiąże z motoryzacja a także wszystkich absolwentów kierunków studiów jednolitych magisterskich w takim samym obszarze.

Jeśli chodzi o prawo jazdy to tak naprawdę standardowa kategoria B może być niewystarczająca. Oprócz tego występuję także konieczność posiadania prawo jazdy z kategorii A, B, C lub C1.

Rzeczoznawca samochodowy powinien być kolokwialnie ,,nieskazitelny” w tym co robi. Wymagane jest od niego posiadanie niekaralności w odniesieniu do przestępstw na skutek umyślny. Kandydat powinien posiadać certyfikat określony jako zakres rzeczoznawstwa samochodowego, który jest wydany poprzez akredytowaną jednostkę.

Niezbędna rzecz to także wpis na listę rzeczoznawców samochodowych, które są sporządzane przez odpowiednie ministerstwo.

Miejsca w których zdobywa się certyfikaty rzeczoznawcy samochodowego są trzy. Obecnie można je otrzymać w Polskim Związku Motorowych, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców. Druga instytucja to TÜVPOL Sp. z o.o., Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej. Ostatnie już miejsce gdzie można otrzymać taki certyfikat jest Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców Samochodowych. W celu uzyskania takiego certyfikatu niezbędne jest ukończenie kursu specjalistycznego, który trwa aż 18miesięcy.

Dodaj komentarz