Dokładność oszacowania wartości – dewiza rzeczoznawcy

Czym tak na prawdę jest szacowanie wartości, czemu ono służy, i jak to się odbywa? Musiałeś, lub chciałeś kiedyś zadać komuś takie pytanie? Tak? To trafiłeś idealnie. Zacznijmy więc może od samego początku i od pytania, czym tak na prawdę jest szacowanie wartości?

Jest to dokładne i szczegółowe szacowanie odpowiedniej wartości danego przedmiotu, samochodu, motocykla, czy nawet nieruchomości. Szacowanie wartości jest to tak na prawdę dokładna ocena, ile dany przedmiot, lub kawałek ziemi, powinien kosztować. Wycena taka jest porównywana z ceną, którą ktoś sobie zażyczył za sprzedawany przedmiot, nieruchomość.

Czemu służy takie dokładne szacowanie wartości? Nikt z nas nie lubi płacić za daną rzecz więcej niż wynosi jej faktyczna wartość. Niestety prawa rynku są inne. Jednakże podczas wyceny np. używanego samochodu, będzie to nam niezbędne do oszacowania stosunku ceny do stanu. W przypadku samochodów, zawyżona kwota sprzedaży jest często spotykanym problemem. Sprzedawcy swoich dwuśladowych pojazdów zawyżają ich ceny – oczywiście, liczy się czysty zysk. Dodatkowo dochodzi do tego wartość sentymentalna. Dlatego też, ich wartość w oczach osób chcących pozbyć się swojego ukochanego auta, rośnie w górę.

Szacowanie wartości ma swoje miejsce również w przypadku nieruchomości. Im większa cena przedmiotu, domu, usługi, tym chętniej korzystamy z osób zajmujących się zawodowo oceną wartości. Wszakże nie chcemy przepłacać. Kupno domu od ich prywatnych właścicieli wiążę się prawie zawsze z wygórowanymi cenami. Dlaczego? Tak jak w przypadku naszego poskramiacza szos, tak i w przypadku domów, główne skrzypce odgrywa sentyment. Wiele lat spędzonych w tym samym domu, wzloty, upadki, chwile radosne i te smutne. Wspomnienia są niezaprzeczalnie czynnikiem warunkującym ceny. Bywają przypadki, w których właściciele podświadomie próbują odwieść potencjalnych kupców od zasiedlenia ich ukochanego domu czy mieszkania.

W jaki sposób odbywa się szacowanie wartości? Jest to dość trudne i wymagające dokładności zajęcie. Jeśli jesteśmy typem osób, które nie zwracają uwagi na szczegóły, odpuśćmy sobie pracę w charakterze rzeczoznawcy, ponieważ diabeł tkwi zawsze w szczegółach. Jeśli coś jest na pierwszy rzut oka dobre i dobrze wygląda, niekoniecznie takie jest w rzeczywistości. Lepiej jest przyjrzeć się danej rzeczy dokładnie, a nawet jej dotknąć i sprawdzić. Podstawowym błędem podczas kupna, lub wynajmu mieszkania i domu, jest sytuacja, w której wodzimy wzrokiem nie bacząc na wszelkie niedoskonałości – być może to pierwsze zauroczenie nowym M, spowodowało u nas zaćmienie. Jednakże dokonujmy dokładnych ocen bez zbędnych emocji. Tylko w ten sposób będziemy mogli dostrzec to, co niedostrzegalne.

Nie każdy zatem może wcielić się w rolę rzeczoznawcy. Bycie dokładnym i sumiennym nie jest cechą każdego z nas. Nie nauczymy się tego na kursach i szkoleniach. Ta przydatna, z punktu widzenia pracy rzeczoznawcy, „przypadłość”, musi wychodzić wraz z mlekiem matki. Dokładność jest dewizą wszystkich rzeczoznawców, to oni bowiem, dbają abyśmy my, potencjalni kupcy, mogli spać spokojnie.