Co wpływa na koszt naszego domu?

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, że zaczyna się zastanawiać na pewnym ustatkowaniem i kupnem domu. W takim momencie w głowie każdego człowieka rodzi się pewne pytanie, ile kosztuje dom? Otóż jest to kwestia sporna, gdyż na koszt domu wpływa wiele czynników. Podstawową rzeczą wpływającą na to ile kosztuje dom, jest niewątpliwie jego położenie. Domo położony w małej wsi, która leży w dużej odległości od metropolii miejskich, będzie kosztował znacznie mniej niż apartament w dużej aglomeracji.

Jeżeli wybierzemy drugą opcję i wymarzy nam się dom położony na przedmieściach dużego miasta, to musimy być przygotowani na to, że zapłacimy o wiele więcej za mały dom z niewielką działką, niż za dużą, ładną i wyremontowaną posesją w trochę większej odległości. Położenie domu jest też kwestią strategiczną w kontekście dojazdów do pracy, szkoły, uczelni. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na to ile kosztuje dom, jest niewątpliwie jego wielkość. Parterowy, mały czy duży piętrowy. To zasadnicza różnica podczas planowania i wyboru lokalizacji. Koszty materiałów budowlanych, oraz wykończeniowych znacznie wpłynie na budżet, który chcemy przeznaczyć na budowę wymarzonego własnego miejsca.

Być może dobrym rozwiązaniem przy niskim budżecie, będzie kupno już stojącej nieruchomości. Ile kosztuje dom? Oczywiście, kolejna sporna kwestia. Nie da się jednoznacznie określić jakie kwoty krążą na rynku. Weźmy pod uwagę, po raz kolejny, lokalizację oraz gabaryty domu, jego stan. Czy nieruchomość trzeba będzie oddać do remontu, czy też wystarczą kosmetyczne poprawki. To czynniki bez wątpienia wpływające na to ile kosztuje dom. Owszem, zniszczone ogrodzenie, czy zapuszczony ogródek, to małe i nie wiele znaczące problemy. Jednak jeśli trafimy na przegniły dach, grzyb rozpościerający się na ścianach, słabe fundamenty bądź ich brak, powinno wywołać to u nas niepokój.

Spróbujmy też ocenić jakość i stan techniczny po zapachu. Ukryta wilgoć będzie wyczuwalna. Szukajmy domu odpowiedzialnie i mądrze, ponieważ ta decyzja prawdopodobnie zaważy na dalszej części naszego życia.

Kierując się cenowymi przedziałami pojawiającymi się na rynku, koszt domu może oscylować w granicach 150 tysięcy (za niewielkie domy z małymi działkami położonymi z dala od zgiełku zatłoczonego miasta) do nieograniczonych miliardowych sum. Wszakże dom położony w Malibu tuż przy oceanie, będzie wymagał od nas wyłożenia horrendalnej kwoty. Zejdźmy jednak na ziemię. Pamiętajmy, aby w kosztorys wpisać także projekt. Bez niego nie uzyskamy satysfakcjonującego nas efekty końcowego. Na to ile kosztuje dom zaważy rodzaj dachu. Zastanów się zatem czy inwestować w spadzisty czy prosty. Oszczędność da nam większe możliwości do projektowania udogodnień wewnątrz budynku. Przeszklone ściany, innowacyjne rozwiązania, nietypowy kształt, staną się elementami nieodzownymi dla naszego nowego, wyśnionego domu, którego pozazdroszczą nam nawet gwiazdy opalające się swych rezydencjach nad oceanem w Malibu.